Jak vlastně vzniklo Sushi

Jak vlastně vzniklo Sushi

Již v dávných dobách zjistili Japonci, že mohou uchovávat vykuchané a nasolené ryby v rýži. Díky fermentaci, která probíhala, vyznačovaly se ryby specifickou chutí. Rýže se zpočátku nejedla, ale asi až od 15 století se začala konzumovat taky. A tady pravděpodobně nacházíme prvopočátky sushi. Japonci, kteří jsou známí svou touhou po dokonalosti, pokrmy „neházeli“ obyčejně na talíř, ale krásně a složitě je, jako vše ostatní, zdobili, aby byl výsledný efekt nejen pro pohlazení bříška, ale taky oslavou krásny, pastvou pro oči a potěchou duše. Vytvářeli, mimo jiné, válečky rýže, na které pokládali plátky ryb. A tak vzniklo nigiri, které je v Japonsku nejrozšířenějším druhem sushi.

V 60-tých letech 20 století se tzv. květinové děti, hlavně z Ameriky, začaly zajímat o východní duchovní tradice, jako protipól konzumní společnosti. Cestovaly do východních zemí a hledaly odpovědi na své otázky. Zda je našly, nevíme, ale je jisté, že přivezly do Kalifornie sushi a tam ho zdokonalily podle svého. A tak vznikly hlavně ura maki – obrácené rolky. Od toho je pro všechny obrácené rolky souhrnný název California maki.

Příprava sushi byla vždy posvátnou záležitostí a připravovali ho výhradně muži. V roce 1999 byl přijat zákon o rovných příležitostech a ženy vstoupily na toto území. Vnesly sem svůj ženský prvek, který je, myslím si, ku prospěchu věci.